CRINT-R15/DC60V
| Current type | DC |
|---|---|
| Nominal voltage | 60 V |
| Operating voltage range | 0.8 … 1.2 UN |
|---|---|
| Pick-up voltage | ≤ 0.8 UN |
| Release voltage | ≤ 0.25 UN |
| Operation temperature | -30 … 80 °C |
|---|---|
| Pick-up time | ≤ 50 μs |
| Release time | ≤ 300 μs |
| Storage temperature (no ice) | -30 … 100 °C |
| Weight | 4 g |
| Insulation resistance at 500 V | ≥ 1 GΩ |
|---|---|
| Test voltage contact / coil | 2.5 kV / 1 min |
| Inrush current | 48 A, 10 ms |
|---|---|
| Maximum voltage drop | 0.35 V DC |
| Output type | MOSFET |
| Output voltage range | 3 ... 28.8 V DC |
| Rated current | 4 A |
| Recommended minimum contact load | 20 mA |
| Residual current | 0.1 mA |
| Type | Instantaneous |
| Approvals | CE,UKCA,cURus,EAC |
|---|---|
| Standards | EN 62314 |
Approvals
Documents "CRINT-R15/DC60V"
Solid state relays (SSR) and contactors
When are Solid State Relays a good choice?
Solid State Relays (SSRs) are particularly interesting when special requirements regarding environment, switching frequency or signal quality apply:
- Robust against mechanical stress: SSRs are resistant to vibration and shock.
- Frequent switching cycles / fast switching: Without mechanical contacts, SSRs are ideal for applications with many switching operations or high switching frequency.
- Rare switching operations: Even with very low switching frequency, SSRs remain reliable since no contact corrosion can occur.
- Very long service life: With no moving parts, SSRs hardly wear out and achieve a much longer lifetime than electromechanical relays.
- Low-noise or silent operation: They operate completely noiselessly and without contact sparks.
- Zero-cross switching in AC: Many SSRs switch at the zero-crossing of the AC voltage and thereby reduce voltage spikes, especially with inductive loads. Our CSS-Z* and R10-Z1Z* series feature zero-cross switching.
Note: At higher loads, SSRs generate heat. Depending on the application, suitable cooling or mounting on a heat sink is required.