CHA1/UC24V
| Current type | AC / DC (50 Hz) |
|---|---|
| Nominal voltage | 24 V |
| Operating voltage range | 0.8 UN … 1.1 UN |
|---|---|
| Pick-up voltage | ≤ 0.8 UN |
| Power consumption AC / DC | 0.75 VA / 0.5 W |
| Release voltage | ≥ 0.1 UN |
| Conductor cross section screw terminal | 2.5 mm2 |
|---|---|
| Housing material | PA |
| Ingress Protection | IP 20 |
| Mounting | TH35 (EN 60715) |
| Nominal screw torque control / main circuit | 0.5 Nm |
| Operation temperature | -20 … 50 °C |
| Pick-up time / bounce time | 10 ms / 2 ms |
| Release time / bounce time | 12 ms / 2 ms |
| Storage temperature (no ice) | -25 … 85 °C |
| Weight | 42 g |
| Overvoltage category | III |
|---|---|
| Pollution degree | 3 |
| Test voltage contact / coil | 3 kV / 1 min |
| Test voltage open contact | 1 kV / 1 min |
| Contact materials | AgNi | AgSnO2 |
|---|---|
| Contact type control / main circuit | Power contact (11 / 12 / 14) | Signal contact (B1 / B2) |
| Electrical endurance at rated load AC-1 (cycles) | ≥ 100 000 | ≥ 1 000 |
| Mechanical endurance (cycles) | ≥ 10 000 000 | ≥ 1 000 |
| Rated current | 10 A |
| Rated load | 10 A / 250 V AC | 0.3 A / 24V AC/DC |
| Rated load AC | 2500 VA | 9 VA |
| Recommended minimum contact load | 10 mA / 12 V1 mA / 6V |
| Approvals | UKCA,CE |
|---|---|
| Standards | IEC/EN 61810-1 |
Approvals
Helpful documents on the "CHA1/UC24V"
3D-models "CHA1/UC24V"